čtvrtek 26. února 2009

Diskuze o Skilltime

Pokud máte jakékoliv připomínky, přání, otázky a další ohledně tohoto blogu, tak diskuze pod tímto článkem je to pravé místo.

 

Pravidla diskuze

Následující pravidla se vztahují ke všem diskuzím na celé stránce. Pokud je ve svém komentáři porušíte, nebude publikován.

1. Urážky– neurážejte autora blogu nebo komentářů a blog či komentáře jako takové.

2. Spam – nepište irelevantní komentáře obsahující odkazy na jiné stránky nebo reklamu na určitý produkt.

3. Hodnota – nepište bezvýznamné komentáře, které nijak nepřispějí k debatě.

4. Přezdívka – nevydávejte se za někoho jiného tím, že na konci svého komentáře napíšete jeho přezdívku. Jde to velmi jednoduše zjistit.

Celý článek

středa 25. února 2009

Těží Intel z pirátství?

Tento článek pojednává o tom, proč se výrobcům hardwaru na PC jako je Intel nevyplatí pirátství i přesto, že mnoho hráčů hraje na PC jenom kvůli jednoduchému stahování.

Nedávno moji pozornost upoutala slova Todd Hollensheada, CEO id Software. V interview se serverem Gamesindustry pravil, že výrobci hardwaru na PC mají místo na trhu kvůli pirátství. Proč jsou firmy jako nVidia, Intel, AMD, Razer, Dell, Acer a jim podobní členové PC Gaming Alliance? Přeci jenom její hlavní záměr je obnovit hraní na PC. Jedním ze způsobů, jak toho chtějí dosáhnout, je právě přes eliminování pirátství. Bude to znamenat menší trh na počítačích a tedy nižší zisky těchto společností?

Slova Hollensheada znějí logicky – minimálně v ČR mnoho lidí upřednostňuje PC před konzolemi kvůli tomu, že se na něj jednodušeji krade. Kdyby jednoho dne PC Gaming Alliance vynalezla způsob, jak všechny tyto lidi donutit skončit s pirátstvím, většina z nich by přešla ke konzolím, což by pro výrobce hardwaru na PC znamenala nešťastná zpráva.

Na druhou stranu pokud piráti nepřestanou stahovat hry, PC trh se sám zničí, protože žádný herní distributor nebude mít zájem na PC vydávat hry. Tato zatím vzdálená situace by pro Intel znamenala zkázu. ATI a nVidia si již všimli migrování trhu a přizpůsobily se. Obě dvě firmy pracovali na grafickém čipu k nejméně jedné ze tří současných konzolí (nVidia na PS3 a ATI na Wii a Xbox 360), ale jejich zisky z konzolí jsou minimální v porovnání s prodeji na domácích počítačích. Navíc konzole se hardwarově vyvíjí moc pomalu, aby byly pro hardwarové firmy lukrativní.

Abych to shrnul, pirátství se výrobcům hardwaru na PC vyplatí pouze krátkodobě, ale dlouhodobě by jim pirátství zničilo trh a publikum. Z toho důvodu je nVidia, Intel i AMD v PC Gaming Alliance.

Celý článek

Odběr z blogu

V tomto článku se podrobně dozvíte, co je to RSS a jak se přihlásit k odběru článků nebo komentářů ze Skilltime. Všechen odběr je kompletně zdarma.

 

Co je to RSS?

RSS je internetový formát syndikace obsahu článků. Umožňuje zdarma člověkovi odebírat zprávy nebo příspěvky z webové stránky. Pokud si nějakou stránku přidáte do svých RSS kanálů, tak vás internetový prohlížeč upozorní vždy, když autor přispěje nový článek. Většinou se jedná o úryvek z textu a odkaz na celý článek. RSS zatím podporují všechny prohlížeče kromě Google Chrome. Na svém blogu podporuju RSS článků a komentářů, více dále.

K hlavním výhodám RSS patří pohodlnost. Nemusíte již neustále aktualizovat stránku a doufat, že už je tam nový článek. Stačí si nastavit, jak často bude prohlížeč stahovat nové články a poté jenom čekat, až vám oznámí první příspěvek. Články samozřejmě nemusíte číst všechny, pokud vás podle názvu obsah nezajímá, můžete odkaz jednoduše ignorovat.

 

E-mail

Pro ty, kteří upřednostňují e-mail před RSS tu máme možnost přihlásit se ke klasickému odběru přes e-mail. Stačí do políčka napsat svoji e-mailovou adresu, v pop-up okně napsat zobrazené znaky a odběr potvrdit zkušebním e-mailem. Spamu se nemusíte obávat.

 

Celý blog

1. Tento odkaz slouží k odběru RSS článků a komentářů z celého blogu.

2. Odběr článků a komentářů přes e-mail.

 


Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

 

Články

3. Tento odkaz slouží k odběru RSS článků z celého blogu. Tuto variantu doporučuju, protože se tím dostanete ke všem článkům, o které máte zájem. Nikdy nepromeškáte žádný zajímavý článek.

4. Pokud chcete odebírat přes RSS pouze z jedné sekce na blogu (např. pouze články s tématem Videohry, All-Common atd.), mám tu pro vás také možnost. Sekci si najděte nalevo ve sloupci Štítky a vedle jejího názvu klikněte na šedý obrázek RSS kanálu ( ). Samozřejmě můžete odebírat i z více sekcí zároveň, stačí tuto akci provést pro každý štítek, o který máte zájem.

5. Odběr článků přes e-mail.

 


Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

 

Komentáře

6. Tento odkaz slouží k odběru RSS komentářů z celého blogu.

7. Pokud jste přispěli do diskuse a/nebo chcete být upozorněni vždy, když se v diskusi objeví jiný komentář, klikněte pod článkem na odkaz Komentáře k příspěvku (Atom).

8. Odběr článků přes e-mail u každého článku zajistíte tak, že se přihlásíte a kliknete na Přihlásit k odběru e-mailem u článku, o který máte zájem.

9. Odběr komentářů přes e-mail.

 


Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

Celý článek

pondělí 23. února 2009

Nový Gatherer

Tak po čase přišel nový Gatherer! Koukněte se na moje připomínky, očekávání a přání do budoucnosti.

Osobně jsem tento update očekával již velmi dlouho, protože starý Gatherer je velmi omezený na to, že je to vyhledávač oficiální databáze MtG karet. Většina amerických obchodů měla mnohem sofistikovanější způsob vyhledávání jednotlivých karet včetně cenovek i celých balíků, takže nebyl moc důvod proč používat Gatherer (tedy pokud jste zvyklí na search Černého rytíře, tak vám může Gatherer připadat jako ráj…).

Všechno se změnilo přibližně před týdnem, kdy Wizards of the Coast konečně vydali betaverzi svého vyhledávače. První dojem i podrobné prozkoumání mi přineslo pouze nadšení. Nové funkce zahrnují miliardy možností filtrování, což je jenom dobře. Všichni známe tu situaci, kdy člověk musel udělat dva searche, aby našel všechny červené a bílé karty se schopností Haste. Nově jde nastavit téměř všechno… jen se přesvědčte na vlastní oči. Mě se obzvlášť líbí možnost zadat activated mana cost ve formě {T} (tap) a {W} (bílý mana symbol) rovnou do vyhledávání, o což jsem se neúspěšně pokoušel i ve starém Gathererovi.

Dalším výrazným přídavkem je hodnocení a forum pro všechny karty. Motivace ve formě tzv. Community Levels (hvězdy podle počtu příspěvků a hodnocení) zajistí, že diskuse nebudou prázdná. Co mi však chybí, je větší implementace hodnocení do vyhledávání. Zatím nejde například seřadit karty podle hodnocení hráčů, vyhledat pouze karty s určitým hodnocením nebo ani zobrazit hodnocení na vyhledávací stránce (musíte kliknout na patřičnou kartu). Očekávám však, že toto Wizardi časem opraví, jakmile bude komunita dostatečně pilná a fóra rušná.

Kromě výše uvedeného jsou pouze dvě další funkce, které mi chybí. První je možnost nějakým způsobem označit jméno karty ve vyhledávači, např. příkazem {NAME}. Když chcete najít kartu, víte pouze, že říká něco ve smyslu Whenever {NAME} is put into a graveyard… a neznáte jméno, může vám to najít i Whenever another creature is put into a graveyard… nebo Whenever a creature an opponent controls is put into a graveyard… atd. Kdyby šlo zadat {NAME}, tento problém by nenastal a karty by se nacházeli mnohem jednodušeji. Další funkce je Begins with..., Ends with… atd., jako v filtrování v Excelu. Použilo by se to málokdy, ale když potřebujete vyhledat kartu, která začíná s Da, bez této funkce by vám to hodilo hromadu zbytečných výsledků. V krajních případech by se to hodilo a tak není důvod proč to nezahrnout. Doufám, že se beta bude upravovat i ve formě funkcí než jenom technickou vyladěnost.

Nový Gatherer je výrazný pokrok k lepšímu. Tímto si Wizards u mě udělali opět dobrou vizitku. Už jen aby vrátili rychlý a přehledný design oficiální stránky MtG

Celý článek

neděle 22. února 2009

Je to zábava?

Poslední dobou si všímám, že mnoho her obsahuje časté pasáže, ve kterých hráč musí provádět repetiční činnost, která neobsahuje žádnou výzvu. V čem jsou špatné a jak se jich vývojáři mohou vyvarovat?

Každý je známe – hráči většinou jako zdlouhavé a nudné části hry a vývojáři jako umělý nástroj k prodlužování délky hry, pokud není distributor spokojený. Je řeč o rozlehlých oblastech, které postava musí překonat (Zelda: Twilight Princess), o omezené nebo žádné možnosti teleportace ve světě (Fable, GTA: San Andreas, Assassin’s Creed), o přehnaně pomalé hlavní postavě (Syberia) a další.

Téměř bez výjimky jsou tyto sekvence zastoupeny cestováním v herním světě. Prostý přesun z bodu A do bodu B je nezajímavý zážitek, proto je to u něj nejvíce patrné.

Proto také dlouhé a nudné pasáže málokdy postihuje prostředím lineární hry. V lineární hře je přesně daný sled událostí a především oblastí, které hráč navštíví. Proto jsou tyto oblasti přizpůsobeny tak, aby jejich vzdálenost od sebe byla co nejnižší. Můžete si to představit jako přímku, na které jsou umístěny body, které představují jednotlivé lokace.

Naopak u prostředím nelineární hry vývojáři neznají, kam přesně se hráč vydá. Můžete si to představit jako kružnice, na které jsou umístěny body, které představují jednotlivé lokace. Kvůli tomu bývají vzdálenosti mezi oblastmi mnohem větší a tím pádem také zdlouhavější. Proto se tento problém tolik nevyskytuje ve hrách jako Half-Life, ale spíše ve hrách jako GTA.

Hře tento prvek velmi škodí, protože se místy stává nudná až frustrující, například když hráč musí pasáž absolvovat poněkolikáté, protože zapomněl na nějaký předmět. U hry to také boří atmosféru, protože pokud je hráč v podobné situaci, začne myslet na jiné věci, koukne se kolik je hodin apod.

Jak by tento problém mohli vývojáři vyřešit? Pokud je to lineární prostředí (například cesta výtahem nebo chodba), jde to jednoduše zkrátit. Těžší situace nastává, pokud svět není lineární. Já bych určitě v mnoha hrách přidal možnost teleportace, protože to výrazně zkracuje nudné pasáže. Dále by měl hráč mít přístup k mnoha věcem z menu. V RPG musí postava/družina často kupovat a prodávat vybavení, tak by například šlo kupovat předměty aniž by se hrdina musel vracet do obchodu, pokud už tam někdy byl. Jako universální řešení mi přijde možnost rychlejšího pohybu, nejlépe s nějakou výzvou jako v Tomb Raiderovi. Kdykoli by hráč přepnul postavu do běhu, tak by se na obrazovce objevovaly tlačítka, která by musel rychle stisknout. Úspěch by znamenal rychlejší pohyb. Neúspěch by minimálně znamenal podnět pro mysl, aby nepřešla do stavu “nuda.”

Sečteno a podtrženo, zdlouhavé cestování ve hrách hře velmi škodí, protože se stává nezáživná. Vztahuje se většinou k nelineárním hrám, ve kterých jsou vzdálenosti mnohem větší. Vždycky je však výsledkem lenosti vývojářů vymyslet herní mechanismus, který by to urychlil nebo přidal nějakou výzvu.

Celý článek

Únor 09 AC report

21. 2. 2009 se konal další All-Common turnaj v Outpostu, tentokrát ve formátu Legacy místo Extended. S kým jsem hrál a jak jsem nakonec dopadl?

 

Balík

Na Legacy se mi zpočátku vůbec nechtělo, protože 95% všech dobrých Elfů je i na Extended. Nakonec jsem se rozhodl to zkusit, ale předpokládal jsem, že skončím velmi špatně, protože jsem předem viděl některé velmi silné Commony na Legacy. Vzhledem k tomu, že Priest of Titania má 100 Kč a že jsem to neviděl jako kartu, která by mi nějak výrazně pomohla, tak jsem se rozhodl do ní neinvestovat. Místo toho jsem sehnal 3x Seeker of Skybreak a 1x Fyndhorn Elves a přidal 2x Wirewood Herald. Vyřadil jsem 2x Taunting Elf, 1x Essence Warden a 1x Birchlore Ranger. Všechny jsem dříve hrál 4x.

Sideboard jsem měl následovný:

4x Wrap in Vigor - proti Martyrovi

4x Seal of Primoridum

2x Wirewood Herald – proti Martyrovi nebo kreaturovým balíkům

2x Elvish Eulogist – proti fritě

2x Moonglove Extract – proti mirroru (na Wellwishera a Timberwatche)

1x Gleeful Sabotage

 

1. kolo

V prvním kole jsem potkal pána s RG aggrem, ve kterém hrál pár Elfů, pár jiných potvor, a frití blesky. V prvním kole vyložil Thorn-Thrash Viashino, do kterého podsekul tři potvory. Já jsem však dostal Wellwishera, kterým jsem se ochránil, než mi přišel Timberwatch. Ve druhé hře vyložil Essence Wardena, ale na moje dvě Wirewood Pride, Timberwatch a Seeker of Skybreak to nestačilo.

Skóre Já 2:0 On

 

2. kolo

Ve druhém kole jsem narazil na monored fritu, která se ve výsledku prokázala jako nejlepší (a také nejdražší) balík na celém turnaji. Spatřil jsem karty jako Chain Lightning, Blazing Salvo, Lightning Bolt, Lava Spike či Flame Rift. V první hře vykládal Keldon Marauders v množném čísle a já jen tiše sledoval, jak do mě po třech projíždí, protože jsem měl velmi málo potvor a to byli 0/1 – 1/1. Sice mi na ruku přišly dvě Wirewood Pride, ale ty mi nepomohly ochránit si Wellwishera a Timberwatche. Když jsem měl 11 a on 16 životů, tak zahrál poslední dvě karty na ruce - dva Flame Rifty, takže se to snížilo na 3 a 8. Já jsem ho příští kolo srazil na 4. Následující karta měla rozhodnout o vítězi, protože pokud by mu nepřišlo něco, čím by mě dorazil, tak bych ho příští kolo zničil já svými Elfy. Bohužel přišlo. Druhá hra byla poměrně stejná v tom, že mi ničil všechny hrozby. Když jsem měl 7 životů, tak zahrát dva Flame Rifty.

Skóre Já 0:2 On

 

3. kolo

Ve třetím kole jsem hrál proti Tomáši Veverkovi a jeho Mono Black Control. Za obě dvě hry na mě zahrál asi pět Duressů, přičemž mi párkrát vzal Pridu a ve zbytku se mi podíval na ruku. V první hře mně přišel Essence Warden, Timberwatch a Seeker of Skybreak, takže jsem ho v posledním kole projel za 18. Ve druhé hře mi na ruku přišli samé drahé karty – 2x Timberwatch, Branchbender a další. Naštěstí se mi podařilo je vyložit a tak jsem byl šťastný, že jsem vyhrál další kolo.

Skóre Já 2:0 On

 

4. kolo

Ve čtvrtém kole jsem narazil na Rapora, který hrál monogreen Madness aggro balík. Spatřil jsem karty jako Basking Rootwalla, Wild Mongrel, a obzvlášť nebezpečný Rancor. Všechny tři hry jsem dával pozor na potencionální nebezpečí ve formě Martyra tím, že jsem si na ruce vždy držel minimálně jednoho Elfa. Nechtěl jsem zažít Martyr-effect jako v prosincovém turnaji. První hru jsem musel mulligan na 5 karet a to mi na ruku nepřišel žádný land. Na druhou stranu vzhledem k tomu, že jsem měl Birchlore Rangera a jiný jednomanový drop, tak jsem to nechal. Dobře jsem udělal, protože jsem sice jedno kolo vynechal, ale hned na to mi přišel land. I přesto jsem se nestihl vzchopit a ubránit proti Mongrel 5/5 a 3x Rootwalla ve 3. kole, takže mě jimi rychle ubil. Druhou hru jsem vyhrál a ve třetí mi přišel Wellwisher, Timberwatch a Seeker of Skybreak. Sice do mě každé kolo procházel za 7, ale já jsem si ty životy opět uzdravoval. Konec rozhodl můj poslední útok, ve kterém hráli největší roli Timberwatch, Seeker a zákeřná Prida na ruce.

Skóre Já 2:1 On

 

5. kolo

V pátém a posledním kole jsem hrál proti Sammymu, který měl RB (červenočerný) control. Pro mě byla největší hrozba Blightning, který mu přicházel velmi často. Dále jsem viděl Order of the Ebon Hand, Skittering Skirge a Gathan Raiders. Stejně jako proti Raptorovi jsem se bál Martyra, protože jeho správné načasování by jistě znamenalo mojí prohru. První hra byla velmi jednostranná. V průběhu hry jsem nalízal 7 landů, 2 Llanowary a Birchlore Ranger. Byl to sice povedený kontrast k tomu, kdy mi ve 4. kole po dvou mulliganech nepřišel ani jeden land, ale moc praktické to nebylo. Druhou hru jsem zvítězil. Třetí a také poslední hra zápasu byla velmi zajímavá. I přesto, že jsem si každé kolo přidával 8 životů Wellwisherem mi je stihl dvěma Ebon Handama a Skirgí zase brát. V posledním kole mi zbyly pouze 4 životy a několik potvor na blokování. Bylo však jasné, že vyhraje. V tom si však někdo všiml, že zapomněl sacrificnout Skittering Sirge, když do hry přišla jiná kreatura. Vyřešili jsme to tak, že ji sacrificnul ještě před damagy. Zbylé potvory jsem mu jakžtakž poblokoval a příští kolo jsem mu vzal jeho zbylých 8 životů.

Skóre Já 2:1 On

 

Závěr

Nakonec jsem tedy měl 4:1 na kola a 8:4 na jednotlivé hry. Skončil jsem 2. po fritce, kterou jsem potkal ve 2. kole a vyhrál 4 boostery. Hrálo se pět kol, protože se zúčastnilo celkem 14 lidí, což je více, než jsem kdy zažil na Extended All-Common. Špatná zpráva pro mě je, že se každý měsíc bude střídat Legacy s Extended, takže na můj primární formát, na který jsem Elfy stavěl, budu moc jít pouze jednou do dvou měsíců. I přesto se určitě zúčastním i příštího Legacy commoňáku, protože jsem se svým umístěním více než spokojen. Obával jsem se, že Legacy bude pro mé Ext Elfy mnohem těžší.

 

Celý článek

Leden 09 AC report

24. 1. 2009 se opět konal All-Common Extended turnaj v Outpostu. S kým jsem hrál a jak jsem nakonec dopadl?

Na tento turnaj jsem se chtěl ubránit proti Martyrovi a je to vidět i v mém Sidu, kde proti němu hraju 8 karet (4x Wrap in Vigor, 2x Wirewood Herald, 2x Elvish Eulogist). Také jsem už konečně očekával mirror a tak jsem jeden slot vyplnil Extractem, který je výborný proti Timberwatchovi (tapnutém) nebo Wellwisherovi. Jinak jakmile vyloží Wellwishera, prakticky nemám šanci vyhrát, pokud mi nepřijde Timberwatch. Jinak se Extract hodí i proti Mimicovi (pokud na sobě nemá Auru a já ho odpálím v mém kole). Třetího Eulogistu tam mám proti Fritce, kterou dokáže dost potrápit. Seal of Primordium mi na all-common přijde lepší než Naturalize, protože mnoho balíků (Esper Cogs a jeho zeleno-modrá varianta s Freed, modro-bílý control, Mimici atd.) používají Artifacty nebo Enchantmenty v omezené míře a vykládají je později než ve druhém kole. V balíku mám pouze 9 dvoumanových slotů a mnohokrát nepřijde ani jeden na ruku, takže ve druhém kole je lepší mít Seal než Naturalizu, s kterou byste tak brzo většině balíků nic nezničili. Ani nemusím vysvětlovat, proti komu a čemu je Sabotage

 

1. kolo

První kolo jsem hrál proti UG Mimicům, které jsem potkal i na listopadovém turnaji. První hru vyložit Mimica moc pozdě, a tak mě s tím sice dvě kola kousnul za 5. Moji Elfíci ale byli rychlejší. Já siduju 3x Seal of Primordium (proti Aurám, které když dostane, tak jsem kaput, jak jsem se přesvědčil předminule) a Moonglove Extract proti Mimicovi. Hraje tam velmi málo kreatur (tuším, že osm) a tak jsem odsidoval pár Essence Wardenů a Taunting Elfů. Hned na ruku mi přišly dva Sealy. Naštěstí jemu přišly také dvě Aury, tak aspoň to ničení nepřišlo nazmar. Horší bylo, že si každé kolo pumpoval Mimica na 5/3 s Tramplem. Zároveň mi zkountroval snad úplně všechny hrozby (Huntmaster, Timberwatch i Wirewood Pride), takže mi zbyl jenom jeden Taunting Elf. Prohra přišla brzy. Třetí hru mi přišli dva Essence Wardeni (tuším, že to byli ty dva, který mi zůstali po odsidování). Ubil jsem ho Timberwatchem.

Skóre Já 2:1 On

 

2. kolo

Ve druhém kole jsem konečně potkal kolegy Elfy. Mě přišel Essence Warden a později i Wellwisher (mimochodem společně s Timberwatchem je to proti mirroru rozhodující karta). Ve chvíli, kdy jsem já měl 55 životů, on 20 a oba dva Timberwatche a hromadu dalších Elfů na stole, tak zaútočil úplně vším a já to nechal projít na 25 životů. Příští kolo jsem ho zabil, protože neměl žádné blockery. Později svojí chybu označoval, jako že se vzdal. Já jsem sidoval Extract in a Evolution Charm out. To byla obrovská chyba, jak jsem si později uvědomil, protože poslední schopnost Charmu dá cílované kreatuře Flying, což by znamenalo mojí výhru, pokud by mi přišel. Měl jsem odsidovat Eulogistu. Ve druhé hře jsem dostal absolutně ideální ruku; během pár kol mi přišel dvakrát Wellwisher, Branchbender a dva Timberwatchové. On zas vyložil Essence Wardena a dva Wirewood Heraldy. Sice jsem měl na stole tři agresivní kreatury, ale nemohl jsem útočit, protože by to blocknul Heraldem a na ruku by si vzal Wellwishera, což by znamenalo jistou remízu. Navíc měl díky čtyřem Llanowar Sentinelům jasnou převahu kreatur. Uběhlo pár kol a oponent vyložil druhého Wardena. Já jsem si zas líznul největší topdeck – Taunting Elf. Těsně před rozhodujícím kolem si soupeř přidal životy Wardenama za minulé kolo, což jsem mu uznal, ale později jsem si to vyčítal. Následující kolo jsem zaútočil úplně vším (včetně 10/10 Treefolkem od Branchbendera), ale i po dvojím pumpnutí Timberwatchem mu ze 39 životů zbyl 1 život! Ten jeden život, který jsem mu přičetl za Essence Wardena, na kterého zapomněl! Kolo hned potom si také líznul Taunting Elfa! Jedno kolo později s ním útočil a napumpoval si ho dvěma Timberwatchema. Já jsem v reakci použil activated ability všech potvor, u kterých můžu, tzn. Wellwisher, Timberwatchové i Branchbender. Ti tedy nebyli „able to block“ Taunting Elfa, takže mi přežili. Zabil mi ale asi 6 jiných Elfů a jeden Forest (který se stal Treefolkem). Následující kolo jsem vyložil již třetího Wellwishera a protože nám zvývali asi 3 minuty, tak mi soupeř podal ruku a nahlásili jsme remízu.

Skóre Já 1:0 On (a jedna remíza, to kolo jsem však stejně vyhrál já)

 

3. kolo

Ve třetím kole jsem hrál proti černo-bílo-modrému (BWU) controlu. První hru mě ničím neohrozil, pouze mi discardnul pár karet a zničil pár kreatur, ale nedal do mě ani jeden damage a hra skončila, když já jsem měl na stole Timberwatche a 33 životů, které jsem si po jendom přidal Wardenem. Druhá hra byla mnohem zajímavější. Já jsem nic nesidoval, zatímco jsem si všiml, že protivník do balíku vkládá asi 10 nových karet. Na ruku mi přišel jeden Forest, jeden Birchlroe Ranger, dva Taunting Elfové, Timberwatch Elf, Branchbender a Wirewood Pride. Nechal jsem to, což byla chyba, protože jsem si neuvědomil, že protivník mi jednoduše Birchlora zabije a já zůstanu s jedním landem. Prvních pár kol byly velmi pomalý. On vyložil nějakou 1/1, s kterou mě každý kolo kousal za jedna. Já jsem v prvním kole vyložil Taunting Elfa a ve druhém Birchlora a dalšího Taunting Elfa. V tom Echoing Decay na oba Tauting Elfy. Říkal jsem si, že je to beznadějný, ale naštěstí přišel Llanowar Elf, Essence Warden, Elvish Visionary a později i další Llanowar Elf. Když jsem měl kolem 4 Elfů na stole, tak mému Birchlorovi dal -3/-3 a já jsem neměl many na Pridu. Jakmile jsem se chystal vyložit Timberwatche, dostal jsem druhý Echoing Decay na Llanowary, takže jsem měl jeden Forest, pár Elfů a žádného Birchlora. On mě mezitím každé kolo projížděl za 4 Mulldriftem a jiným Flyingem. Konec byl opravdu těsný. Já jsem měl 8 životů a soupeř byl na tahu. Prolétl mě jako obvykle za 4 a vyložil Aven Riftwatchera, takže mi životy skočili na 5. Jsem na tahu a lízám Wellwishera! Ihned ho vykládám, takže mám 6 životů, ale nemůžu ho použít. Protivník má létající sílu přesně za 6. Ptám se ho, jestli nechce něco vyložit předtím, než zaútočí (abych dostal život Wardenem). On, že ne. Ptám se ho, jestli si je jistý. On, že je. Ptám se ho, jestli je to jeho poslední rozhodnutí. On, že ano. Tak jsem prohrál přesně o 1 život, protože příští kolo by mě zachránil Wellwisher. Škoda, že mi na ruce ještě zbyli ten Timberwatch, Brachbender a Pride. Kdybych prvních šest kol nečekal na zemi nebo Llanowara, hra by se vyvíjela jiným směrem. Poslední kolo bylo také velmi napínavé, protože mě sice přišel Essence Warden a Wellwisher, ale protivník mi zničil všechny hrozby (Timberwatch) a tak hra skončila remízou kvůli nedostatku času. Je to škoda, protože já jsem na konci měl 39 životů a on 8.

Skóre Já 1:1 On (a jedna remíza, celkově tedy remíza)

 

4. kolo

Ve čtvrtém kole jsem potkal Sammyho a jeho Affinitu. On na tom zatím byl lépe, měl 9 bodů a já pouze 7, takže jsem očekával porážku. První hru mi na ruku přišel jeden Forest, jeden Tranquil Thicket a žádný jednomanový drop, ale protože jsem dopředu věděl, že Sammy hraje Affinitu, která naštěstí (zatím) nemá land destruction, tak jsem to nechal. Byl jsem rád, že mu nepřišli Pláty a tak jsem se bránil Wardenem (přidal mi 9 životů) proti Glaze Fiendovi. Ten mě párkrát přelétl, než jsem Sammyho zničil kombinací Taunting Elf + 2x Timberwatch + Wirewood Pride. Před druhým kolem jsem nasidoval 4x Seal a 1x Gleeful Sabotage a vyndal jsem tuším 2x Lys Alana Huntmaster (moc pomalá proti Affinitě), 1x Taunting Elf (téměř vždy jsem měl převahu potvor), 1x Elvish Visionary (také moc pomalé) a 1x Elvish Eulogist (potvory mi vůbec neničil). Druhá hra byla již těsnější. Přišel mi Seal a Sabotage. Sealem jsem ihned zpočátku zničil nepříjemného Glaze Fienda. Poté jsem vyložil Essence Wardena a zaútočil třemi 1/1. On pod svého Frogmita dal Pláty, takže jsem musel podseknout Essence Wardena, abych měl ještě šanci. Příští kolo mu díky Sabotagi odpadnul jak Frogmite, tak hlavně nepříjemné Pláty a já zaútočil opět za 3. On příští kolo vyložil Myr Enforcera a nějaké jiné karty, přičemž mu nezbyla ani jedna na ruce. Já jsem zaútočil vším, protože jsem měl ještě dostatek životů, zatímco on již měl pouze 7. Příští kolo dostal topdeck – Thoughtcast. Lízá dvě karty z balíčku a dostane druhé Pláty. Ihned jimi Equipne Myra a dorazí mě. Třetí hru Sammy mulliganoval na 6 a z jeho výrazu i komentářů bylo jasně poznat, že se svojí rukou není o více spokojený než s předchozí. Už si to však nechal a tak rychle prohrál kvůli velkému množství landů ale špatnou manovou kombinací. Já jsem si navíc líznul dva Wardeny, takže neměl moc velkou šanci.

Skóre Já 2:1 On

 

Závěr

Celkově jsem se tedy umístil na prvním místě a vyhrál tentokrát 5 boosterů. Sammy mě poté přemluvil, abych napsat report na jeho stránky. Na turnaji mě překvapilo, že se objevily další dva balíky Elfů (Raptor je hrál také). Konečně někdo zaznamenal jejich potenciál a snažil se urvat část jejich úspěchu. Podle mě ale byly horší než můj balík, protože některé karty (Elvish Warrior, Llanowar Sentinel, Wildsize apod.) jdou nahradit mnohem efektivnějšími kartami se stejným manacostem (Wellwisher, Branchbender, Pride respektive.). Dále jsem viděl Gobliny, RG a tokeny Saprolingů. Kamarád Leo tentokrát nehrál, ale pozoroval první polovinu turnaje. Před příštím turnajem opět upravím balík, hlavně sideboard. Bohužel jsem nepotkal Martyra, proti kterému jsem se tak zbrojil a tak jsem nevyzkoušel funkčnost karet jako Wrap in Vigor. Protože příště očekávám, že se objeví stejný počet Elfů, ne-li více, budu muset vícekrát hrát Extract. Po včerejšku bude také určitě mnoho Martyrů, takže side proti nim nechám. Když jsem hrál proti mirroru, tak jsem zjistil, jak silný může být Herald v obraně, protože znemožňuje protivníkovi útok, pokud se nepřipraví na Wellwishera nebo Timberwatche, kterého si najdete. Nejspíš tam vložím dva místo jednoho Visionary a Eulogistu. Uvidíme jestli Conflux přinese silný špičatý ouška.

Tady je odkaz na můj report na serveru All-Common Series.

 

Celý článek

sobota 21. února 2009

Prosinec 08 AC report

Po mém úspěchu na listopadovém Extended turnaji v Outpost jsem šel i na prosincový. S kým jsem hrál a kolikátý jsem skončil?

 

Balík

Na tento turnaj jsem poměnil svůj balík. Kromě toho, že jsem konečně sehnal playset Essence Wardenů a Birchlore Rangerů (oba dva 4x), tak jsem snížil počet Forestů, Huntmastery omezil na dva kusy a do základu jsem strčil 1x Eulogistu. Můj sideboard vypadal takto:

4x Seal of Primordium – proti většině balíků (deathtouch combo nebo bílý control s Enchantmenty) je Seal mnohem lepší než Naturalize.

1x Gleeful Sabotage – Tuto kartu jsem tu měl proti affinitě, kterou jsem nakonec stejně nepotkal.

1x Wirewood Herald – Na začátku turnaje jsem se trochu bál plošných damagů jako je Tremor. Pokud mi to vyjde, beru většinou Visionary, protože potom mívám značnou nevýhodu ohledně počtu karet. Pokud mi zabil mnoho Elfů a jeho balík by mě rychle zabil, vezmu si Eulogistu.

4x Healing Leaves – Tuto kartu tu mám proti fritě, abych si ochránil klíčové kreatury (např. Wellwisher nebo Timberwatch) proti Incinerate a Shock.

2x Moonglove Extract – Očekával jsem, že se mirror (Elfy) také objeví na turnaji. Extract tu mám proti Wellwisherovi a Timberwatchovi, protože oba dva říkají počet Elfů ve hře. Pokud protivníkovi Wellwishera nezničím, většinou to znamená prohra, pokud mi taky nepřijde.

3x Elvish Eulogist – Tato karta se mi opět hodí proti plošným damagům a proti fritce (která ho jen těžko ničí, navíc mi přidá život za každého Elfa, kterého mi zabil). Jednou ho hraju v základu.

 

1. kolo

1. kolo jsem hrál proti RG balíku, který nakonec celý turnaj vyhrál. Už první hru jsem narazil na kartu, která nakonec způsobila, že jsem skončil tak špatně. Seznamte se s Matyr of Ashes. Dostal ji hned v úvodní ruce a tak do mě první dvě kola napálil pár blesků, ve třetím kole mi tím zničil asi 6 Elfů a potom vytáhl Crashera a Maulery. Moc dlouho jsem nevydržel. Druhé kolo se to opakovalo, akorát mu Martyr přišel až kolem 4. kola, tak jsem ho mezitím stihnul kousnout na 9. Po Wrath-effect mě opět dojel kreaturami. Ten balík mi i přesto přišel o něco horší než tento. Ve druhém kole na mě vytáhl Branching Bolt. Přišlo mi zvláštní, že by neměl něco lepšího v sidu, co by proti mně mohl nasadit místo Bolta. Takhle mi za tři many, které navíc vyžadovaly kombinaci RG, zabil potvoru. To stejné mohl udělat Incinerate.

Skóre Já 0:2 On

 

2. kolo

Ve 2. kole jsem potkal Raptora, který hrál RW aggro. První kolo jsem ho rozdrtil bez problému, hra končila, když jsem měl ještě 20 životů. Druhé kolo to nebylo tak libový. Nasidoval proti mně Martyra, s kterým jsem se stihnul seznámit již v předešlé hře. Začal jsem pomalu, protože jsem měl podezření, že ho má. Ukázalo se to pravdou, ale naštěstí mi zničil jenom asi 3 Elfy. Přišel mi Visionary a tak jsem se rozjel ještě jednou. Když jsem měl asi 6 dalších Elfů na stole, tak odbouchnul dalšího. Potom mě ubil 2/2, protože jsem neměl ani jednu kartu na stole. Po hře jsem se dozvěděl, že mu přišli oba dva v počáteční ruce. Třetí kolo dopadlo velmi podobně. On v prvním kole vyložil pouze Mountain. Ve druhém Plains. A ve třetím nechal vybuchnout Martyra. Mezitím jsem měl hromady Elfů na stole a tak můj konec přišel rychle. Měl jsem smůlu, že mu vždycky přišel, ale aspoň jsem se poučil, že proti nikdy nesmím spoléhat, že Martyra nemá a radši si nechat pár Elfů na ruce. Jinak v balíku měl Blade of the Sixth Pride, Sinew Sliver a Sidewinder Sliver, které vykládal, až když jsem měl polovinu Elfů, které hraju v balíku, v hrobě.

Skóre Já 1:2 On

 

3. kolo

Ve 3. kole jsem byl šťastný, že jsem potkal nonred balík. Nastoupil jsem proti Tomáši Veverkovi, který hrál BW „Lifelink,“ jak svému balíku říká. Byl to ale klasický BW Mimic s kartami jako je Castigate, Edge of Divinity, Nip Gwyllion, Mourning Thrull, Nightsky Mimic atd. První hra byla opravdu zajímavá. Přišli mi dva Essence Wardeni a dva Wellwishery. Hra trvala velmi dlouho, protože měl Mourning Thrull s Edge of Divinity, takže každé kolo gainoval 4 životy. Po chvilce jsem ho ale zabil Timberwatchem. Druhé kolo bylo o něco rychlejší a další Wellwisher mi zajistil dostatek životů, abych ho zabil.

Skóre Já 2:0 On

 

4. kolo

4. a poslední kolo jsem hrál proti Esper Cogs. V první hře rozjel kombo, ve kterém mi díky Strixové schopnosti Deathtouch ničil každé kolo Elfa pomocí Viridian Longbow. Moc šanci jsem neměl a i přesto, že mi na ruku přišli tři Wardeni a Wellwisher a v jeden čas jsem měl dokonce 68 životů, postupně mě urubal Trinket Magema s Bonesplitterem. Doufal jsem, že si mezitím vylíže balík, protože měl na stole dvě lízající Ninjy, ale bohužel pochopil, že tu kartu si lízat nemusí. Druhá a třetí hra byla rychlá, protože kombo se mu nepodařilo rozjet. Jediné, co mě zpomalilo, byly Echoing Decay. Překvapilo mě, že vůbec nepoužíval karty na ruce. Každé kolo musel discardovat a i ke konci hry měl 7 karet na ruce. Zpočátku jsem myslel, že tam má countrování, ale to se nakonec nepotvrdilo.

Skóre 2:1 On

 

Závěr

Celkově jsem tedy měl 2:2 na kola a 5:5 na hry. Jak je vidět z rozboru, tak špatně jsem skončil hlavně kvůli Martyrovi, proti kterému jsem sice pár karet měl, ale buďto nebyly dostatečně silný, aby měly vliv na průběh hry, nebo mi prostě nepřišly. Z porážky jsem se poučil a vím, jak se příště proti Martyrovi částečně ubráním. Tak za prvé budu hrát v sideboardu 4x Wrap in Vigor. Tato karta se velmi hodí, protože mi nezničí žádné kreatury. Navíc pokud bude čekat s použitím schopnosti, dokud nebudu mít potapaný many abych ho nemohl zahrát, zabiju ho těmi několika Elfy, které budu mít ve hře z prvních dvou kol. A pokud vyloží svoje kreatury na obranu, pak mu Martyr tolik nepomůže, protože pozabíjí i svoje. Další změna bude nejspíš 4x Wirewood Herald, protože ten se hodí nejenom proti Martyrovi. Také budu muset hrát mnohem pomaleji, aby mi posléze Martyrem nezničil i celou ruku. Toho docílím, že do balíku přidám několik karet s dražším mana costem. Nejspíš tedy opět přidám Wirewood Patrol.

Tady je odkaz na report z turnaje na serveru All-Common Series.

 

Celý článek

středa 18. února 2009

Invaze 2007

Zde poněkud opožděně sepíšu svoje postřehy o PC kategorii v Invazi 2007. Invaze je každoroční česká anketa o hře roku organizovaná časopisem LEVEL a herní stránkou Hrej!.

Následující tabulka ukazuje pořadí, skóre podle hlasování a průměrné hodnocení na Metacritic.com jednotlivých her.

 

Výsledky

 

Hra Pořadí Skóre Průměrné hodnocení
Call of Duty 4 1. 8285 92
Crysis 2. 7150 91
Bioshock 3. 4797 96
Zaklínač 4. 4446 81
S.T.A.L.K.E.R. 5. 2142 82
The Orange Box 6. 1569 96
NfS: Prostreet 7. 1540 70
PES 2008 8. 1265 80
C&C 3 9. 1205 85
Gears of War 10. 990 87

 

Moje postřehy

 

- Hry, které vyžadují online registraci – The Orange Box a Bioshock – obě skončily hůř než měly úspěch u kritiků. Tato skutečnost nejspíš znamená, že pro hráče – piráty nejsou lákavé hry, které mají bezpečnější DRM systém, protože to většinou znamená více problémů ve snaze sehnat si ilegální kopii.

- I podle ceny her se dá něco odvodit. Piráti mnohdy “bojují” za nižší ceny her a proto kupují spíše levné nové hry (za 999 Kč místo 1499 Kč). Z trojice vítězů se dvě z nich (CoD 4 a Crysis) prodávají za nadstandardní cenu, v případě CoD 4 dokonce o polovinu více než je klasická cena. Jak je patrné z výsledků, nijak je to v hodnocení neovlivnilo, což podporuje myšlenku, že mnoho zúčastněných lidí stahuje warez.

- Místo toho, aby hráči lépe ocenili vydařené hry jako World in Conflict, Overlord, Supreme Commander nebo Enemy Territory, tak dokolečka posílají své hlasy sportovním a závodním sériím, které jsou rok co rok stejné. Snad se lidi do příští Invaze poučí…

 

Já jsem hlasoval takto:

1. místo The Orange Box

2. místo Bioshock

3. místo Enemy Territory

Celý článek

Listopad 08 AC report

6. 11. 2008 jsem poprvé vyrazil do herny Outpost na formát All-Common Extended . Postavil jsem si commonovou verzi svých Elfů a hurá do toho! Proti komu jsem hrál a jak jsem nakonec dopadl?

 

1. kolo

1. kolo jsem hrál proti chlapcovi, kterýa hrál UW(modrobílý) control. Spatřil jsem Oblivion Ringy, Mulldriftery a často používal minibombo Aven Riftwatcher a Momentary Blink. Mohl tím zaútočit a v mým kole zahrát Blink, čímž dostane 4 životy a může blockovat, navíc Aven přijde do hry opět s 3 time country. Nakonec jsem ho ubil.

Skóre Já 2:0 On

 

2. kolo

Ve 2. kole jsem potkal 11 letého soupeře, který hrál UG (modrozeleného) Mimica. Jednu hru se mu ve druhém kole podařilo vyložit Mimica a v následujících dvou kolech dvě dvojbarevné aury. S 9/7 Trample, Flying, Vigilance ve 4. kole jsem s Elfama nic neudělal a nemohl jsem ani útočit (kvůli  Vigilance) ani blockovat (kvůli Flying).

Skóre Já 2:1 On

 

3. kolo

Ve 3. kole jsem hrál proti asi 50. letému pánovi, který hrál UB (modročerný) control. Za dvě hry do mě nedal ani jeden damage, za to mi furt něco ničil, discardoval a counteroval. Snad to mohl zahrát lépe, kdyby hrál Instanty instantně a ne v main fázi a kdyby se aspoň podíval na kreaturu, kterou mi countruje. Rychle jsem si proti němu vyvinul taktiku – vykládat první nejhorší potvory, protože na ně vyplýtvá countrování a až později ty lepší.

Skóre Já 2:0 On

 

4. kolo

Ve 4. kole jsem narazil na asi 70. letého dědu, který hrál UW (modrobílý) control ze Shadowmooru. Pár karet, který si pomatuju, je například Deft Duelist (Shroud mu proti mně byl na nic) nebo Silkbind Faerie.

Skóre Já 2:0 On

 

Závěr

Celkově jsem měl skóre 4:0 na kola a 8:1 na hry. Tím pádem jsem vyhrál 1. místo a 4 boostery (v jednom z nich byl Sarkhan Vol!). V této době jsem ještě nesehnal všechny karty a chyběly mi Essence Wardeni a Birchlore Rangery. Tento turnaj se mi opravdu zalíbil a určitě půjdu i příště.

 

Celý článek

neděle 15. února 2009

O tématech článků

V tomto článku se vám pokusím přiblížit, jaké články zde budu v budoucnosti umisťovat.

Na Skilltime píšu tyto články:

  • Recenze PC, Wii, DS, stolních a karetních her
  • Úvahy o herním průmyslu
  • Decklisty balíků Magic: The Gathering
  • Nejdražší edice – rozbor hodnoty každé nové edice v Magic: The Gathering
  • Články o stolním RPG, např. Dračí doupě
  • Za desatero horami – můj vlastní RPG systém, který je zatím pouze na Gametime

Těchto článku se vyhýbám:

  • Hardware (CPU, grafické karty apod.) – v tomto tématu se nevyznám natolik, abych si mohl dovolit o tom na internet publikovat články. Lepší informace byste se vždycky dozvěděli na PCTuning, Svět Hardware nebo třeba Tom’s Hardware.
  • Periferie – nekupuje si je tak často, abych o tom mohl pravidelně psát. Psát recenze na klávesnice a myši mi přijde jako nezajímavý téma.
  • Novinky – snažím se psát moje postřehy a myšlenky. Nebudu psát oznámení nových her ani rekordy v tržbách. K nějakému skandálu se vyjádřím pouze pokud k němu mám něco říct. Na dění v herním světě doporučuji např. Hrej!

Snad vám tento článek pomohl přesněji zjistit, jaké články od Skilltime v budoucnosti čekat.

 

Značky Technorati:
Celý článek

Jak tento blog vznikl

V tomto článku vám popíšu, jak vznikl blog Skilltime a dříve Gametime. Zmíním se jaký byl impuls k blogování, jak jsem se rozhodoval mezi poskytovatelem i proč jsem nakonec přešel z Webgarden (.wgz) na Blogger (.blogspot).

Jak vznikl Gametime?

Již dlouho je mým snem stát se herním vývojářem. Chtěl jsem se na tuto kariéru řádně připravit a zvýšit svoje šance v budoucnosti Proto jsem se  rozhodl, že si přečtu nějakou knihu, která se zabývá tím, jak se stát herním designerem. Po chvíli vyhledávání jsem narazil na e-book Become a Video Game Designer od Fabjobu. Také jsem našel laskavého člověka, který by mi to byl ochoten zaplatit přes internet. Celou 177stránkovou knihu jsem přelouskal za několik dní a mnoho jsem se naučit.

Jedna z rad byla založit si blog o hrách, na který bych pravidelně přispíval svými postřehy. Také mě už štvalo nějaký svůj názor (např. na pirátství) říkat už po padesáté. Chtěl jsem místo, kde bych uschovával svoje názory. Toto byly hlavní důvody, proč jsem se nakonec odhodlal strávit hodiny udržováním blogu. Cílová skupina byla kamarádi a jiní hráči pohybující se na internetu, které by měli zájem o moje myšlenky.

Zpočátku jsem hledal nejlepšího poskytovatele blogů. Vyzkoušel jsem jich nakonec nespočet včetně Blog, Webzdarma, Windows Live Spaces a po doporučení kamaráda i Webgarden, který mi nakonec vydržel přibližně rok. Dokonce jsem předem zkusil i Blogger, proto mám v profilu napsáno, že používám Blogger již do září 2007.

Nakonec jsem se usadil opět na Bloggeru, kde plánuji zůstat již napořád.

Jak vznikl Skilltime?

Tento článek jsem umístil na Gametime 7. 2. 2009

Můj blog se ode dneška přesouvá na Blogspot. Všechnu setrvačnost převedu na novou stránku, takže blog bude i nadále pokračovat. Během pár dní tam umístím všechny příspěvky z Gametime a poté budu všechny články uveřejňovat pouze tam.

Také došlo k změně jména, protože adresa www.gametime.blogspot.com je sice nezabraná ale také nedostupná pro nové blogy. Nový blog je na adrese www.skilltime.blogspot.com a jmenuje se Skilltime.

Toto je součet důvodů, proč jsem nakonec přešel na blogspot:

- Blogspot má podporu pro více autorů, takže je velmi pravděpodobné, že v budoucnosti se s někým spojím, aby bylo více obsahu.

- Webgarden nenabízí moc možností pro titulní stránku. Musíte tam mít jednu z kategorií (do teďka to byly úvahy o hrách), ale je mnohem praktičtější tam mít všechny nové články.

- Jednoduše budu moci odebírat články ze všech blogů na Blogspotu, které čtu. Patří k nim http://www.tlamiczka.com/, http://www.kulturakriplu.net/ a http://oghc.blogspot.com/.

- Podpora Feedburner usnadňuje RSS a Atom dává více možností.

- Podpora Statcounter je komplexní měření statistik s funkcemi jako blokování vlastní IP adresy při počtu návštěv a další.

- Obrovské množství tzv. Gadgets, prvky stránky.

- Lepší a rychlejší indexování Googlem.

- Žádná reklama.

- Pokud AdSense reklamu nastavím, dostávám peníze za kliknutí.

- Není nutné psát html kód, jako jsem musel ve Webgarden.

- Mnohem více možností nastavení, například tzv. Reactions – rychlé ohodnocení článku od čtenářů, vidění odkazů, které směřují na váš článek, nebo třeba přispívání přes e-mail.

- Podpora pro Windows Live Writer.

- Podpora pro téměř vše spojené s blogováním (např. blogovací aplikace na iPhone).

- Možnost vlastního hostingu na .com, .net a dalších doménách druhého stupně za $10 ročně.

- Větší komunita, což se hodí z mnoha důvodů, např. když máte nějaký problém, tak se můžete kouknout na fóra, kde to bude vysvětleno.

Jak vidíte z výčtu důvodů, Blogspot dle mého názoru nabízí mnohem více možností. Jediný mínus je delší doména druhého stupně (.blogspot oproti .wgz). Sbohem Gametime, vítej Skilltime.

 

Značky Technorati:
Celý článek

středa 11. února 2009

Pirátství her, část 2/2

Dneska budeme pokračovat ve výčtu argumentů proti pirátství z první části části.

  • Neustále slyším hlášky o tom, jak by hry měly být levnější. Nešťastní hráči naříkají, že by to firmě přineslo mnohem větší zisky a že by na tom všichni vydělali. Neuvědomuje si však, že říká úsudek na slepo, které není podloženo reálnými fakty. Obchodníci v řetězcích jako JRC mají dostupné informace, které jim umožní správně určit cenu. Ti lidé mají spočítaný ideální cenu, což dneska činí 1000 Kč za novou hru. Jak se zdá, je to pro prodejce kompromis mezi počtem prodaných kusů a výdělkem za jeden kus, ve finále tedy vyšší tržby. Pokud sníží cenu, sice prodají více kusů, ale sníží se jim tržby, protože v ČR nemají videohry takovou potenciální poptávku. Počet hráčů je omezený a většina starých lidí by si Crysis nekoupila ani kdyby stál 5 Kč. Říkat, že by měli vyšší tržby je nesmysl, protože hráč na rozdíl od prodejců nic neví. Kdyby nová hra stála 500 Kč, zákazníci by si stěžovali, že může stát 300 Kč.

  • Stahujete, protože se vám zdá DRM politika moc tvrdá? Za prvé si neodpustím poznámku, že kdyby lidi jako jste vy nebyli, tak by DRM vůbec neexistovalo. Za druhé nemusíte kvůli tomuto banálnímu důvodů jít rovnou k extremismu. Pokud začnete stahovat tak tím akorát podpoříte další zpřísnění DRM. DRM tu je z jednoho důvodu – aby bylo pro piráty náročnější hru zkopírovat nebo jinak nelegálně využít. Pokud si hru koupíte a stáhnete crack jenom abyste nemuseli mít disk v mechanice, tak jste se nedopustili ničeho špatného.

  • Mnoho z „her," které na torrentech nebo P2P stáhnete obsahují viry nebo neúplné verze her. Slyšel jsem o několika firmách (např. Ubisoft s Assassin's Creed), který na internet naschvál umisťovali zabugované verze svých her, které se po chvíli hraní nadobro zasekly.

  • Jste líní zajet do obchodu nebo nechcete čekat, až vám hru přivezou až domů? Pro vás je tu Steam. I s nejpomalejším internetem se vám hra do rána stáhne…

  • ČR a její obyvatelé sami sebe neustále řadí mezi západní státy, jenže v praxi se chováme úplně jinak. Na Rusy nadáváme, přitom se blížíme spíše jim. V Americe a západní Evropě je pirátství výrazně nižší, zatímco chodní Evropě a hlavně v Asii je pirátství znatelně vyšší. Je jen na nás, jestli chceme být blíže k vyspělé západní kultuře nebo k zaostalé východní. Chcete, aby si vývojáři v USA o České republice mysleli, „ta bývalá komunistická země?"

  • Stahujete, protože si „hru chcete napřed vyzkoušet, než si ji zahrajete?" Od toho jsou tu demoverze her. Většina her má dnes svojí demoverzi, které si můžete stáhnout nebo nainstalovat z DVD časopisu. Demo akorát stačí na to, abyste pochopili jak ta hra v praxi vypadá, jak se ovládá, jak vám poběží na PC a pár základních herních mechanismů. Abyste se toto dozvěděli, nemusíte hru stahovat.

  • Jeden download hry nikdy není tak bezvýznamný, jak se může zdát. Řeknete si, že byste si hru stejně nekoupili. Jenže tím, že stahujete přes P2P, podporujete rovnou celou síť, protože soubor má pak více peers a urychlujete tím download pro ostatní. Tím pádem na tom celá síť užitkuje a vy pomáháte ostatním zlodějům k rychlejšímu kradení. Aby toho nebylo dost tak ta firma, která stojí za P2P sítí, na tom také vydělává přes reklamu. Ta firma sice zákon neporušila, ale všichni moc dobře vědí, že vydělává na práci vývojářských studií.

  • Když si hru koupíte, nepřímo tím ovlivníte i další vývoj herního průmyslu. Vaše koupě bude zaznamenána a podle těchto statistik se budou distributoři rozhodovat, jakým hrám dají v budoucnosti šanci. Pokud si tedy danou hru koupíte, v praxi jí dáte hlas před jinými hrami, takže můžete očekávat další díl v sérii nebo podobné hry v budoucnosti. Když si koupíte Psychonauts, říkáte tím, že byste chtěli více originálních akčních adventurách. Když si koupíte Fifu, tak budete akorát podporovat nekonečný komeční řetězec jedné a té samé hry. Také tím podpoříte kreativní lidi, kteří mají stejné záliby jako vy. Chcete rozhodovat a mít vliv na tak důležíté téma? Kupte si hru.

  • Dneska žijeme v kapitalismu a neznám nikoho, komu by to vadilo. I přesto však lidi odmítají za hry platit a chtějí produkty zadarmo. Nepodobá se to spíše komunismu? Kapitalismus staví na tom, že lidi budou utrácet svoje peníze za produkty a služby, o které mají zájem. Tím, že tento proces přerušujete, se chováte podporujete ideologii komunismu a socialismu.

Na závěr bych chtěl prohlásit, že piráti jsou debilní většina, která bohužel v ČR převažuje. Jsou nebo se minimálně chovají jako srabi, socky a nemorální zloději. Máte to zapotřebí? Nechcete mít čistý svědomí? Warezáci se řadí mezi „elitu," přitom nechápou, že není umění si hru stáhnout. Je umění si na hru vydělat a koupit si jí.

Odkaz na první část.

 

Značky Technorati: ,,
Celý článek

neděle 8. února 2009

Nejdražší edice - úvod

Toto porovnání začalo tím, že jsem se rozhodoval, jaký booster brát jako výhru v turnajích. Ze zajímavosti jsem se kouknul na e-shop, kolik karet mají jednotlivé edice za určitou hranicí. Po chvilce počítání jsem zjistil, jaká edice má nejdražší karty. V tomto rozboru se s vámi o tom podělím.

Mým cílem je zjistit, jaká edice obsahuje nejvíce hodnotných karet v porovnání s počtem karet celé edice a průměrnou cenou hodnotných karet.

Budu počítat pouze karty nad 50 Kč, takže netvrdím, že toto porovnání je 100% pravdivý. Na druhou stranu si myslím, že karty pod tuto hranici by v celkovém pořadí moc velký rozdíl neudělaly.

Také počítám pouze nefoilové karty.

Jaký postup používám při počítání výsledku? Přečtete si část Nový postup v tomto článku.

Jednou za dva měsíce vyjde rozbor, kde budou ceny a tím pádem i pořadí aktualizované. Budete se tedy moc podívat, jak se pořadí vyvíjelo.

Výsledek u každé edice nám také říká jednu velmi zajímavou informaci. Udává, jakou průměrný součet cen všech U a R v boosteru z dané edice. Kvůli tomu, že jsem počítal pouze karty nad 50 Kč, můžete si u každého výsledku přičíst cca 50 Kč (5 Kč * 10), abyste vykompenzovali Commony. Já jsem je nepočítal, protože jsou většinou nepoužitelné a neprodejné. Toto číslo nám může pomoct při obchodováním s boostery, abyste věděli, za jakou cenu se vyplatí nějaký booster koupit či prodat.

Celý článek

Pirátství her, část 1/2

V tomto článku v bodech vystihnu proč je nemorální stahovat hry.

  • Všichni známe reklamu z kina – auto byste neukradli… Zkoušeli jste se nad tím někdy zamyslet? Třeba na tom něco pravda bude. Ukradli byste tu peněženku nebo to auto? Tak proč zrovna hru? Je to stejně špatný a nemorální jako jít do kamenného obchodu, vzít si tu hru a utéct. Proč si myslíte, že nelegálně sehnat nehmotný produkt je o něco lepší než nelegálně sehnat hmotný produkt? Děláte to kvůli tomu, že na internetu vás nemůžou chytnout zatímco v obchodě ano? Kradete rohlíky v obchodě, když se prodavačka nedívá? Krást virtuální produkty je stejně špatné.

  • Tím, že stahujete, tak ničíte PC jakožto herní platformu. V poslední době je velkým trendem vydávat hru na PC opožděně oproti konzolové verzi. Vývojáři se tím pojistí proti komerčnímu neúspěchu daném velkou mírou pirátství. Někdy hra na PC nevyjde vůbec. Chcete podporovat konzolovou budoucnost, kde bychom při hraní CS:S všichni v rukou drželi gamepady? Nebo chcete dále hrát na PC? Je to na naše volba, jaká platforma přežije. Pokud konzole ovládnou trh, stejně si hry nakonec budeme muset kupovat. Kradení her nikam nevede.

  • Warezáci se kolikrát svými výdaji blíží k člověku, který hry kupuje. Vzhledem k tomu, že měsíčně stahují desítky GB, mívají musejí mít mnohonásobně větší disk, aby to všechno pojal. Normálnímu uživateli stačí 8 Mbitová rychlost na multiplayer střílečky, warezák však musí mít 16 Mbit, aby to stíhal všechno stahovat. A to ani nemluvím o účtu za elektriku, na kterém se výrazně projeví každodenní ponechání zapnutého PC přes noc.

  • Známý argument podporující pirátství her je, že jsou předražené. Pokusím se to srovnat s podobnými zábavami. Tentokrát přijde na kalkulačku.

    • Jako první je na řadě filmy. Když jdete do kina, zaplatíte 100 Kč a dostanete přibližně dvě hodiny zábavy, tzn. 50 Kč/hod. Když si film koupíte a třikrát ho shlédnete, vychází to ještě dráž – 100 Kč/hod (600 Kč, 6 hodin).

    • Hudba už je na tom lépe. Za 1$ (v současném kurzu cca 20 Kč) si koupíte jednu písničku, která vám vydrží tak na 30 poslechů (tzn. cca 90 minut = 1,5 hodiny). Vyjde vám, že zaplatíte celkem cca 13 Kč/hod. Na druhou stranu musíme brát v úvahu i fakt, že poslouchání hudby je pasivní zábava, takže teoreticky za ní platíte i při jiný činnosti.

    • Dále jsou knížky. Kniha stojí cca 400 Kč a tipnu si, že vám vydrží tak 20 hodin, to dává cca 20 Kč/hod.

    • Poslední na řadě jsou hry. Novou hru koupíte za 1000 Kč a zabere tak 25 čistého herního času. Když k tomu ale přičtu i vedlejší aktivity jako tvoření a zkoušení nových map a modů, cheaty, znovuhratelnost, machinima, multiplayer, čtení/zapojení se do fór a další, vyjde vám to tak na 40 hodin. To nám dá 25 Kč/hod při koupě zcela nové hry. Avšak jde kupovat i hry pár let staré za 199, které vás vyjdou tak na 5 Kč/hod.

  • Spotřebitel téměř každého trhu si vždy stěžuje, že by daný produkt nebo služba mohla být levnější. V herním průmyslu to navíc umocňuje fakt, že ukrást hru je velmi snadné a téměř bez rizika. Tyto řeči jsou jenom výsledek přirozené lidské potřeby oprávnit si každou akci, kterou udělá, i tu značně nemorální. Pokud vám hry přijdou předražené, tak je nekupujte. Žijete způsobem, že když vám něco přijde moc drahé (např. závodní auto) tak to ukradnete? Tak proč byste měli krást hry?

Do čtyř dnů se můžete těšit na článek Pirátství her, část 2., což bude také poslední příspěvek v této sérii a bude obsahovat další argumenty.

Odkaz na druhou část

 

Značky Technorati: ,,
Celý článek